31.05. 2012

Eva Jaklová: Pseudofarmářské trhy

Přišlo mi to jako skvělý nápad. Vyplnit díru na trhu mezi supermarkety a předraženými vietnamskými večerkami. Konečně je tu možnost koupit si ovoce a zeleninu pěstovanou v naší české půdě. Zeleninu, která ví co je slunce a může svobodně dýchat a růst. Nebo mléko, které chutná jako mléko, které když nestihnete rychle vypít, máte z něj výborné kysané, na povrchu se udělá pravá smetana a nechce se vám po něm zvracet jako po bílé tekutině koupené v tetrapaku držíc dlouhé měsíce v nezměněném stavu. A kdyby se vám to přece jen povedlo, zkroutí se vám po jeho hořké nepoživatelné chuti jazyk nehledě na červené plesnivé cosi, co se během těch pár měsíců stihne utvořit.

Zkrátka možnost nakoupit si na trhu v Ústí čerstvé základní suroviny, zeleninu a ovoce přímo od pěstitelů nebo výrobců jsem naprosto uvítala. Zvlášť když jsem znávala trhy třeba na pražském „Jiřáku", kde ani jedno z toho není žádný problém. Projdete se s košíkem mezi prodávajícími a víte přesně od koho a co kupujete. A to nejenom proto, že všechny stánky vás nejprve přivítají cedulí se jménem a místem působení farmáře, ale třeba i způsobem zpracování s důrazem na co nepřirozenější a šetrný chov/pěstění. Navíc ještě před konáním trhu přesně znáte jmenovitě všechny farmáře včetně zboží, jejich seznam visí běžně na webu a předem se upravuje podle situace. Pečivo, marmelády, medy, jogurty, čerstvé mléko, klobásky, párky...není šance je získat jinak než na trhu (nebo přímo u výrobce) a všechno je podomácku vyráběné. Nebo třeba biotrhy v Teplicích...

A srovnání s naším krajským městem? Kromě pár světlých výjimek jako je třeba stánek s přírodní kosmetikou, čerstvé mléčné výrobky z Braňan u Mostu, stoprocentní ovocné mošty nebo biofarma z Držovic jsem u zbytku stánků  lehce na rozpacích. Nerozumím tomu, proč pár stánků z toho mála jsou sice z místních, ale běžně dostupných velkopekáren. Nerozumím tomu, proč se na trzích prodávají holandské sýry nebo maďarské klobásky. Valašské frgály nebo moravský česnek sice nejsou regionální, ale alespoň české. V minulosti se tu ale dala najít i zelenina ze Španělska... Má to snad znamenat, že Ústecký kraj nemá dostatek svých výrobců nebo zemědělců? Má snad tohle být podpora místních, regionálních farmářů? Nemůžu si pomoci, ale všechno mi to zavání stejnou vůní jako další akce města či kraje dělané tzv. „pro lidi". Farmářské trhy jsou dnes moderní, umlčíme tedy lidi otevřením pár stánků, jedno čím a budeme se veřejně plácat po ramenou, jak podporujeme prvovýrobu a drobné zemědělství. A že vás zajímá, CO se bude prodávat? To už není podstatné, hlavně že tu stánky jsou a honosí se bohulibým názvem „Severočeské farmářské trhy pod záštitou hejtmanky kraje". Hlubší rovina, pravý a podstatný smysl pořádání trhů je jaksi zatracen.

Nedalo mi to a zkusila jsem oslovit organizátora Severočeských farmářských trhů, občanské sdružení Český um - Artificium Bohemicum, aby mi na pár dotazů odpovědělo. Přišla odpověď/neodpověď, na což jsem reagovala dalšími dotazy. Na reakci, změnu nebo podporu transparentnosti čekám dodnes. Stejný dotaz jsem položila i Krajskému úřadu, který jako povinný subjekt odpovědět musel, a proto odpověděl jenom na část týkající se dotací. A co jsem se dozvěděla? Že krajský úřad poskytuje organizátorovi dotaci jeden milion korun.

Obrázek si udělejte sami. Já si ho udělala a s lítostí musím konstatovat, že tyto trhy podporovat nebudu. Raději si dojedu třeba do Teplic. Tam na vás dýchne atmosféra přesně taková, jaká by měla na farmářském trhu být. Regionální zemědělci, čerstvé a kvalitní místní suroviny, to vše v daleko širším rozměru - být slušní k lidem, co nejšetrnější k přírodě, být ohleduplní k životu a v souladu se zemí, lidmi a přírodou.

 

Korespondence s občanským sdružením Český um - Artificium Bohemicum:

Dotaz organizátorovi Severočeských farmářských trhů, sdružení Český um - Artificium Bohemikum ze dne 23. 3. 2012:

  • proč nezveřejňujete před každým konáním trhu seznam všech prodejců s jejich nabídkou tak jak je to obvyklé v jiných městech?
  • jakým způsobem probíhá výběr prodejců, existují kritéria výběru? S tím souvisí také veřejná existence tržního řádu, který by měl např. "zajistit" pouze produkty od regionálních prvovýrobců.
  • jak je zajištěno, že prodejci jsou opravdu regionální a prodávající jsou skutečnými prvovýrobci?
  • jaké podmínky musí prodejci splnit, aby mohli prodávat své výrobky na trzích?
  • dotuje farmářské trhy město nebo Ústecký kraj a jak?

Věřím, že organizování těchto akcí není jednoduchá záležitost, přesto ale mi tyto informace chybějí. Myslím, že v zájmu dobré myšlenky farmářských trhů, by tyto informace měly být od organizátora běžně dostupné a veřejné.

 

Odpověď od sdružení ze dne 26. 3. 2012:

  • seznam prodejců zveřejňujeme na našem webu a na našem facebookovém profilu

Poznámka: seznam není ani na fcb profilu ani na oficiálním webu Severočeských farmářských trhů. Jak by to mohlo vypadat?

  • prodejce si vybíráme a snažíme se, aby nabídka na trhu byla pestrá a co nejvíce komplexní a aby jimi prodávané zboží mělo prokazatelný původ. Samozřejmě preferujeme regionální prvovýrobce a produkty z Ústeckého regionu.
  • tržní řád je veřejný a visí na každém našem trhu
  • s většinou prodejců se dobře známe a byli jsme se u nich podívat, nové prodejce si nejprve prověříme
  • prodejci musí splňovat zákonem stanovené náležitosti a respektovat náš tržní řád

Poznámka: jak vypadá tržní řád na tržišti Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze

  • na organizaci a medializaci trhů nám přispívá Ústecký kraj i některá města a místa kde trh organizujeme. Všechna místa, kde trhy pořádáme nás nějakým způsobem podporují a jsou spoluorganizátory trhů. Paní hejtmanka Vaňhová trhy osobně zaštítila.

Dovolte mi ještě krátké zamyšlení k prvovýrobcům a jejich zastoupení na trzích. Ctíme pravidlo, že zboží musí mít dohledatelný původ a pak se může prodávat na našich trzích. To je pro nás rozhodující. Někdy na trhy jezdí samotní výrobci a zemědělci, někdy na to nemají čas, chuť, talent nebo by se museli rozkrájet aby to stihli (a takových je hodně), tak jejich zboží prodávají jiní lidé. Jsou to třeba jejich zaměstnanci, rodinný příslušníci či prodejci. Nevidím na tom nic špatného, protože co už staletí funguje dělba práce. Být obchodník přeci není nic špatného. A pokud mám vztah s konkrétním producentem a jezdím na trh například s jeho sýry, zboží je označené jménem či firmou  výrobce, mám k tomu potřebné doklady a dodržuji všechny zákonné náležitosti, jsem, z mého pohledu, plnohodnotný účastník farmářských trhů.


Má reakce ze dne 30. 3. 2012:

Dovolte, abych přece jen zlehka oponovala. Říkáte, že seznam prodejců zveřejňujete na Vašem webu a fcb profilu, ale nic podobného jsem ani na jednom Vámi uváděném zdroji nenašla. Nikde jsem se nedopátrala ani seznamu prodejců pro konkrétní termín a místo a ani tržního řádu, který bych v těchto zdrojích také předpokládala. Stejně jako jsem trochu na pochybách, zda například valašský frgál nebo holandský sýr lze kvalifikovat jako regionální potravinu severočeského kraje.

Dovolila jsem si vzhledem k osobní účasti i na jiných trzích srovnat zveřejňování takových informací, a musím bohužel konstatovat, že Ústí nad Labem za nimi stále tak trochu pokulhává. A znovu připomínám, že opravdu velmi vítám možnost obstarávání čerstvých potravin na farmářském trhu a děkuji Vám organizátorům za tuto možnost. Jako zákazník bych ale uvítala znát předem jednotlivé prodejce včetně jejich nabízeného sortimentu proto, že si také sama pro sebe zjišťuji o prodejci co nejvíce informací, včetně například jejich přístupu k pěstování plodin nebo obsah a zpracovávání jednotlivých výrobků a potravin.

Ještě jednou Vám předem děkuji za ochotu a sdělení, zda je možné tyto konkrétní informace zveřejňovat na oficiálních stránkách Severočeských farmářských trhů.

Poznámka:

Jak to cítím? Na konkrétní otázku obecná odpověď. Nedozvěděla jsem se v podstatě nic na co jsem se ptala.

 

Dotazy Krajskému úřadu Ústeckého kraje ze dne 4. května a odpovědi z 10. května letošního roku:

  • Jak velkou dotací nebo jakým dalším způsobem podporuje Severočeské farmářské trhy Ústecký kraj?

Ústecký kraj poskytl občanskému sdružení Český um - Artificium Bohemicum neinvestiční dotaci z fondu Ústeckého kraje 2012 ve výši 1.000.000,- Kč na projekt s názvem „Severočeské farmářské trhy". Dále Ústecký kraj poskytl společnosti IDMZ s.r.o. neinvestiční dotaci z fondu Ústeckého kraje 2012 ve výši 200.000,- Kč na projekt „Podpora zemědělců v Ústeckém kraji 2012".

Žádnou další podporu spojenou se Severočeskými farmářskými trhy Ústecký kraj v roce 2012 neposkytl.

  • Komu a jak jsou dotace vypláceny, způsob přidělování.

Dotace z Fondu Ústeckého kraje 2012 byla přidělena občanskému sdružení Český um - Artificium Bohemicum a společnosti IDMZ s.r.o. Dotace jsou vypláceny bankovním převodem a proces přidělování se řídí „Zásadami pro poskytování účelových finančních prostředků v rámci fondu Ústeckého kraje".

 

 

8.4.2011 Ústecký deník: Farmářské trhy odstartují v Ústí nad Labem


Diskuze:

Zatím žádné příspěvky ...




Váš příspěvek do diskuze

Autor: E-mail:
Titulek:
Příspěvek:
Opište kód:
  opište kontrolní kód


Nahoru


© 2011 Stop tunelům | tel: +420 732 921 250 | info@stoptunelum.cz